Sunday 26 September 2021

Kuidas puhastada enda nutiseadmed enne ringmajandusse viimist

Eestis tuuakse iga päev turule suurusjärgus 50 tonni elektroonikat [1], mis kõik muutub lõpuks kasutuna seisvaks, keskkonnale koormaks ning oma aja ära elanud vanaelektroonikaks – telefonid, tahvelarvutid, nutikellad, arvutid, laadijad, kõrvaklapid jms. Kui neid seadmeid ei käidelda vastustundlikult, raiskame ressursse ja keskkonda võivad sattuda ohtlikud ained.

Meie nutiseadmetes on palju väärismetalle ja haruldasi muldmetalle. Nende ressursside kokkuhoidmiseks tuleks otsida enda sahtlipõhjast välja vana tehnika ja viia see ringmajandusettevõttesse.

18.09.2021 oli Maailmakoristuspäev (https://maailmakoristus.ee/) ja taas kerkis see teema päevakorda. Mäletame ju kõik, kuidas vaatasime suvel Olümpiamängude vehklemise finaali pärast mida sai Eesti meeskond kaela endale olümpiamängude kuldmedalid, mis sedapuhku olid tehtud taaskasutatud kullast - täpsemalt vanadest elektroonikaseadmetest kokkukorjatud kullast. Näiteks on ühes iPhones 0,034 g kulda [2].

https://www.insider.com/tokyo-olympics-medals-recycled-cell-phones-2021-7

Oluline on mainida, et alati ei pea ostma endale uut nutiseadet, vaid selle võib soetada ka taaskasutusest, kus kellegi vana/katkine telefon on remonditud ja uuendatud järgmisele inimesele kasutamiseks. Igasuguste ressursside kokku hoidmiseks peaks esmalt mõtlema, kuidas mitte tarbida ning seejärel, kuidas taaskasutada. Nii on võimalik teha pai enda rahakotile ja ka loodusele.

Oma vana nutiseadme saad viia Nutijahi raames kuni 30.11.2021 Kuusakoski osakonda, info selle kohta https://www.kuusakoski.com/nutijaht. Ringy ostab sinu vana nutiseadme ära ja koos koostööpartneri Foxwayga annab neile uue elu, info https://ringy.shop/sell/.

Lisaks õigele nutiseadme jäätmekäitlemisele on inimese vaatest ehk isegi olulisem see, kuidas enda nutiseade või arvuti teha piisavalt ohutult tühjaks, et seda edasi müües või ringmajandusettevõttesse viies ei läheks sellega kaasa ka sinu privaatsed andmed.

Siinkohal annamegi ülevaate, kuidas sellisel puhul kaitsta oma andmeid:

  • Tee enda andmetest, sh kontaktidest, koopia. (Tee alati koopia, isegi kui sa oled kandnud kogu info üle enda uude seadmesse. Seadmete hulgas on alati ka tehasepraaki, seadmed, mis lõpetavad töötamise vähe aega pärast karbist välja võtmist. Kui sinu seade on praak, siis oled õnnelik, et tegid koopia.)

  • Pea meeles eemaldada seadmest SIM kaart ja väline mälukaart nagu microSD kaart.
  • Kustuta kõik failid, mis sisaldavad personaalset infot ja pärast tühjenda prügikast.
  • Logi välja rakendustest nagu e-mail ja sotsiaalmeedia ning siis tühjenda nende rakenduste mälu.
  • Kustuta oma brauserist sirvimisajalugu ja vahemälu koos vormi automaatse täitmisega, nt aadressid ja salvestatud krediitkaardi andmed.
  • Kustutage rakendustest kõik salvestatud paroolid ja kustutage paroolihaldur, kui see on olemas.
  • Kustutage rakendused, mida te ei plaani uude seadmesse edasi kanda. (Isegi kui te plaanite seda teha, siis rakenduste tegijad nagu Microsoft, koguvad ja salvestavad kasutajate infot, seega on ehk turvalisem kustutada rakendus ja see uuesti installida pärast tehaseseadmete uuendamist.)
  • Kasutage andmete hävitamise programmi, näiteks arvutite puhul Eraser (https://eraser.heidi.ie/) või Moo0 File Shredder (https://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/Moo0-FileShredder.shtml), et kettale jäänud andmed lõplikult hävitada. See võib võtta palju aega, kuid seda ei pea jälgima. Nutitelefoni jaoks populaarsemad andmete hävitamise tarkvara leiate: iPhonile (https://toolbox.iskysoft.com/erase-iphone/iphone-wipe-software.html) ja Androidile (https://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-wipe-your-android-phone-or-tablet/)
  • Seadmete puhastamiseks järgige seadme tootja juhiseid (seda nimetatakse mõnikord tehaseseadete taastamiseks). Juhised leiate siit linkidelt Windows 10 (https://www.laptopmag.com/articles/reset-windows-10-pc), MacOS (https://support.apple.com/en-us/HT201065), Android (https://www.theverge.com/21419919/delete-data-android-phone-sell-trade-how-to) ja iOS (https://support.apple.com/et-ee/HT201351). Erinevate seadmete jaoks on erinevad juhised. Näiteks iPhone puhul soovitab Apple kõigepealt iCloudist, iTunesist ja AppStoresist välja logida.
  • Kui sinu vana seadet taaskasutatakse, krüpteerige kogu ketas. Nii peaksid kõik viimased andmekillud olema pöördumatult hävitatud.

Väga oluline on võtta aega ja puhastada enda arvuti, tahvelarvuti või nutitelefon täielikult. Kui jätta see tegemata, on väga suur oht, et sinu isiklik info jõuab järgmise kasutaja kätte. 


https://www.waybinary.com/how-to-wipe-your-device-before-selling/


Allikad:

[1] https://digitark.ee/kuusakoski-ja-telia-kaivitasid-vanaelektroonika-kogumiseks-uleriigilise-nutijahi/

[2] Ringvaade, 17.09.2021

No comments:

Post a Comment

Millega arvestada energiatõhusat kodu valides?

Tänane postitus on justkui välja karanud kinnisvarafirmade kodulehe blogist. Kuid ma püüan siin koondada erinevad arvamused erinevatest arti...